Ukraińcy w Polsce – życie na uchodźstwie

Olena przyjechała do Polski z dwójką dzieci: 8-letnią Kateryną i rocznym Boyko. W Ukrainie zostawiła męża, rodziców, teściów. Miała jedną walizkę z podstawowymi ubraniami dla dzieci. Miała nadzieję, że wojna nie potrwa długo.Miała plany, że już wkrótce będzie mogła z dziećmi wrócić do domu…

Takich kobiet jak Olena przybyło do Polski miliony! Ponad milion z nich nadal mieszka w Polsce. Jak dają sobie radę? Z czym mają największe problemy? Czy mają zamiar wrócić do Ukrainy?

Na zlecenie BNP Paribas przeprowadziliśmy badanie uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego. Jakie można wyciągnąć z nich wnioski?

Olena po przyjeździe do Polski zaprzyjaźniła się z innymi uchodźczyniami. Trzymają się razem, bo łączy je język, wspólne przeżycia i to, że mają dzieci w podobnym wieku.

Według przeprowadzonych badań większość zamieszkujących obecnie Polskę ukraińskich uchodźców to kobiety, których połowę stanowią matki z dziećmi, najczęściej w wieku poniżej 10 lat.

Olena na razie utrzymuje się z dorywczych prac, które nie wymagają dobrej znajomości języka polskiego. Dzięki temu może mieszkać w kawalerce. Wynajmuje ją za symboliczną kwotę od zaprzyjaźnionej polskiej pary, która udzieliła jej schronienia.

Największym problemem uchodźców jest brak pracy pozwalającej na samodzielne utrzymanie się, nieznajomość języka polskiego i trudność w znalezieniu mieszkania na dłużej. Z tego typu problemami, a przynajmniej jednym z nich, zmaga się większość Ukraińców. Na szczęście to powoli się zmienia – według badań połowa obecnie zamieszkujących Polskę Ukraińców już pracuje, a co dziesiąty podjął studia.

Ponieważ Olena nie zna dobrze języka polskiego, każdą wolną chwilę poświęca na naukę. Wie, że dzięki temu będzie mogła znaleźć lepiej płatną pracę.

Badania pokazały, że tylko połowa ukraińskich uchodźców posługuje się językiem polskim, a jedna trzecia z nich dość dobrze lub biegle w języku polskim mówi, czyta i go rozumie.

Olena stara się ułożyć swoje życie na nowo i normalnie funkcjonować, np. założyła konto w polskim banku, dzięki czemu wszystkie płatności i przelewy wykonuje bezgotówkowo.

Według badań aż trzy czwarte uchodźców korzysta z usług polskich banków, z czego aż 83% jest zadowolona ze swojego polskiego banku, a niezadowolonych jest zaledwie 8%. Pod względem zaufania, nowoczesności, zaawansowania cyfrowego czy bezpieczeństwa aż trzy czwarte uchodźców ocenia polskie i ukraińskie banki podobnie.

Olena łapie każde zlecenie, zajmuje się dziećmi i szuka nowej pracy. Choć na początku chciała jak najszybciej wrócić do Ukrainy, teraz zaczyna się wahać. Tu posłała swoje dzieci do żłobka i szkoły, tu buduje swoje życie zawodowe i coraz lepiej funkcjonuje w nowym środowisku. Może tu zostanie na dłużej?

Według badań czterech na dziesięciu Ukraińców planuje wrócić do ojczyzny, ale niemal tyle samo wiąże przyszłość na dłużej (14%) lub krócej z Polską. Jak potoczą się ich losy? Czas pokaże.

 

Więcej o badaniu IRCenter dla BNP Paribas na stronie banku: https://media.bnpparibas.pl/pr/780392/badanie-banku-bnp-paribas-ukraincy-dobrze-sie-adaptuja-i-chetnie-korzystaja-z-uslug-polskich-bankow 

 

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email