Młodzi Dorośli – nowe badanie syndykatowe IRCenter

Młodzi Dorośli – nowe badanie syndykatowe IRCenter

Młodzi ludzie, to wciąż grupa, która wymaga poznania, zaopiekowania i odkrycia, co jest jej siłą napędową, a co wpływa na jej napięcia. W maju tego roku rozpoczeliśmy proces badawczy – składający się z 50 wywiadów etnograficznych oraz badania ilościowego na ogólnopolskiej próbie N=2000, osób w wieku 16-35. Liderkami projektu są Dorota Peretiatkowicz i Katarzyna Krzywicka-Zdunek – badaczki, które od lat zajmują się różnymi grupami konsumenckimi: dziećmi, młodymi, rodzicami, kobietami, seniorami.

Dlaczego Młodzi Dorośli? Dlaczego, nie po prostu Młodzi? To grupa, która już w szkole podstawowej musiała podejmować pierwsze decyzje, które mają obecnie wpływ na ich dorosłe życie. To Młodzi, ale obarczeni bardzo wcześnie odpowiedzialnością, wielością wyborów i myśleniem o dorosłości. Stąd pomysł na nazwę projektu.

Ostatnie lata, to szereg wydarzeń społeczno-politycznych, które odcisnęły swój ślad na psychice tej grupy. Wpłynęły one na postrzeganie świata, planowanie swojej przyszłości (o ile w ogóle takie plany są) i ocenę swojego indywidualnego udziału w ratowaniu planety. Pandemia dodatkowo uwypukliła, to jak Młodzi Dorośli przewartościowali swój świat. To „tylko” jedno z wydarzeń, które miały wpływ na Młodych Dorosłych.

Doszliśmy do wniosku, iż zmiany jakie zaszły wymagają nowego spojrzenia na tę grupę. Czy są grupą jednorodną? Czy potrafią się porozumieć w dobie podziałów? Badanie pokazuje jakie napięcia i radości ma ta grupa – nazwano je Toksynami i Endorfinami, jak ważne jest przyjrzenie się tej grupie pod kątem jej potrzeb psychologicznych, ale i deficytów jakie mają we współczesnym świecie.

Najsilniejsza jest Toksyna Bezsilności – poczucie braku wpływu na rzeczywistość i nieistotności jednostkowych działań. Dotyczy praktycznie każdej „większej” dziedziny życia. 73% Młodych Dorosłych boi się, że przeoczy coś ważnego, co zadecyduje o ich przyszłości. Bezsilność powoduje, że 21% deklaruje, że nie wybierze się na wybory, ponieważ nie widzi przedstawiciela politycznego, który reprezentuje poglądy młodych osób. Endorfiny Bezpieczeństwa, Przyjemności, czy Relacji są istotne – jednak nowa rzeczywistość uwypukliła jak dużego potrzebują wzmocnienia.

Badanie Młodzi Dorośli to również segmentacja – 6 wyrazistych segmentów opisanych pod kątem psychodemograficznym, w odniesieniu do Endorfin i Toksyn, także zawierająca opinie na temat ważnych kwestii społeczno-politycznych oraz preferencji wyborczych.

Raport składa się także z kwestii dotyczących zrównoważonego rozwoju, pieniędzy, oszczędności, zakupów, podejścia do mediów społecznościowych, influencerów, ale także do mediów tradycyjnych i multisreeningu.

Zapraszamy do kontaktu w sprawie wyników, raportu, oferty: info@ircenter.com

Strona raportu: http://mlodzidorosli.ircenter.com/

 

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email